Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ICDL چیست
فهرست مطالب

ICDL چیست؟ مهارت های هفتگانه ICDL کدامند؟

اگر تصمیم دارید یک مهارت پولساز یاد بگیرید، مهارت‌های هفتگانه کامپیوتر یا ICDL از بهترین گزینه‌ها استو داشتن مدرک ICDL هم برای کار در شرکت‌های خصوصی و هم برای شرکت در آزمون‌های استخدامی می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. در این مقاله از سایت جهاد دانشگاهی می‌خواهیم به شما بگوییم که مدرک کامپیوتر ICDL چیست و مهارت های هفتگانه ICDL کدامند؟

ICDL مخفف چیست؟

ICDL مخفف عبارت International Computer Driving License به معنای گواهینامه بین المللی کاربری کامپیوتر است که در سال 1997 توسط انجمن جوامع حرفه ای انفورماتیک اروپا به وجود امد. هدف اصلی از آموزش مهارت‌های هفتگانه کامپیوتر در آموزشگاه‌های مختلف، بالا بردن سطح اطلاعات افراد از فناوری اطلاعات و کار با سیستم‌های کامپیوتری است. این آزمون برای نخستین بار در کشور فنلاند برگزار شده و به نام ECDL شناخته می‌شد؛ پس از آن در سوئد و سرتاسر اروپا گسترش یافت و در نهایت به سطح بین المللی راه پیدا کرد.

مدرک کامپیوتر ICDL در ایران

در تاریخ 11 بهمن 1383، محتمع هوشمند سیرجان، نخستین آزمون مهارت‌های هفتگانه کامپیوتر را در ایران برگزار کرد. پس از آن ایران در دسته 100 کشور برگزارکننده این آزمون قرار گرفته و سایر شهرها هم یک مرکز آزمون یا test center را برای خود افتتاح کردند. کلیه این مراکز تحت نظارت دفتر تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش هستند و مدارک معتبری را ارائه می‌دهند. جهاد دانشگاهی واحد اصفهان هم یکی از بهترین برگزارکنندگان دوره آموزشی ICDL در ایران است که گواهی معتبر و قابل ترجمه را به شرکت کنندگان ارائه می‌دهد.

مهارت های هفتگانه ICDL کدامند؟

حال که دانستیم ICDL چیست و با تاریخچه آن آشنا شدیم، باید به این سوال هم پاسخ دهیم که مهارت های هفتگانه ICDL کدامند تا شما بدانید که در طی این دوره درباره چه چیزهایی اطلاعات کسب می‌کنید.

1- مفاهیم اساسی IT و مبانی کامپیوتر

 مفاهیم اساسی IT و مبانی کامپیوتر

در بخش ابتدایی از مهارت‌های هفتگانه ICDL، شما با مبانی نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر آشنا شده و اطلاعاتی را درباره شبکه‌های اطلاعاتی به دست می‌آورید. در این بخش یاد می‌گیرید که چطور با سخت افزارهای مختلف کامپیوتر کار کنید و لوازم جانبی مانند ماوس، کیبورد، اسکنر و پرینتر را به آن متصل نمایید. همچنین اطلاعاتی را درباره نرم افزارهای کامپیوتری و امنیت در زمان کار با آن‌ها به دست خواهید آورد که در زمان کار با این سیستم‌ها بسیار حیاتی خواهد بود. برای مثال با فرایند نصب نرم افزارها آشنایی پیدا می‌کنید یا خواهید آموخت که چگونه می‌توانید یک برنامه را از سیستم حذف کنید.

2- آشنایی با مبانی ویندوز

آشنایی با مبانی ویندوز

ویندوز یکی از محبوبترین سیستم عامل‌ها در سرتاسر دنیا است که بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل گزینه دوم از فهرست پاسخ به سوال ” مهارت های هفتگانه ICDL کدامند؟ ” مربوط به این سیستم عامل می‌شود. در این بخش از مهارت ICDL، شما کار با فولدرها، مدیریت فایل‌ها، حذف یا اضافه کردن یک پوشه جدید و مواردی از این دست را یاد می‌گیرید. این مورد برای کسانی که قصد دارند به فرزندان خود در انجام تکالیف درسی کمک کنند یا برای دانشجویان و دانش آموزانی که می‌خواهند از دوستان خود یک قدم جلوتر باشند، بسیار اهمیت دارد؛ به همین دلیل است که دوره آموزش ICDL از مهم‌ترین دوره های کامپیوتر جهاد دانشگاهی به شمار می‌رود.

3- آشنایی با مبانی نرم افزار مایکروسافت ورد

آشنایی با مبانی نرم افزار مایکروسافت ورد

Microsoft Word را می‌توان کاربردی‌ترین گزینه از میان نرم افزارهای آفیس دانست که امروزه دانستن نحوه کار با آن برای همه افراد اجباری است. با استفاده از نرم افزار واژه پرداز ورد می‌توانید متن‌های مختلف را تایپ کرده و آن‌ها را پرینت کنید. در این بخش از مهارت‌های هفتگانه ICDL شما می‌آموزید که چگونه یک فایل جدید ایجاد کنید، اندازه و نوع فونت را تنظیم کنید، به متن خود استایل بدهید یا برای آن حاشیه ایجاد کنیدف نوشته‌ها را صفحه گذاری کرده و در نهایت آن را برای چاپ آماده کنید. با یادگیری کامل نرم افزار Word در دوره آموزشی ICDL می‌توانید در عناوین شغلی مختلفی مانند ویراستاری قالب پایان نامه مشغول به کار شوید.

4- آشنایی با نرم افزار اکسل

آشنایی با نرم افزار اکسل

در گزینه چهارم از فهرست جواب‌های ” مهارت های هفتگانه ICDL کدامند؟ ” به نرم افزار اکسل می‌رسیم. Microsoft Excel هم یکی از مجموعه نرم افزارهای آفیس است که کمک زیادی برای انجام محاسبه‌های پیچیده عددی به شما می‌کند. در این بخش از دوره آموزشی ICDL یاد می‌گیرید که چطور فرمول‌های ساده را در این نرم افزار تایپ کرده و محاسبات را برای حجم زیادی از اطلاعات انجام دهید. همچنین با مواردی مانند رسم نمودارهای مختلف، مرتب سازی داده‌های متنی و عددی و باز کردن قالب‌های txt در اکسل آشنا خواهید شد. این موضوع برای افرادی که می‌خواهند در رشته حسابداری تحصیل کنند، بسیار مفید خواهد بود.

5- آشنایی با پایگاه داده اکسس

آشنایی با پایگاه داده اکسس

علی رغم اهمیتی که پایگاه داده اکسس برای مدیریت اطلاعات دارد، افراد بسیار کمی هستند که با این گزینه از مجموعه نرم افزارهای آفیس آشنایی داشته باشند. اگر می‌خواهید بدانید که اهمیت یادگیری اکسس در مدرک کامپیوتر ICDL چیست؟ باید بگوییم که ساخت انواع پرسش نامه‌ها، ورود اطلاعات به پایگاه داده و ساخت کوئری‌ها با استفاده از این نرم افزار انجام می‌شود. این موضوع برای افرادی که به انجام کارهای تحلیلی علاقه دارند و در حوزه‌های علوم انسانی فعالیت می‌کنند، بسیار اهمیت خواهد داشت.

6- یادگیری نرم افزار پاورپوینت

یادگیری نرم افزار پاورپوینت

یکی از کاربردی‌ترین بخش‌های مهارت‌های هفتگانه ICDL مربوط به نرم افزار Powerpoint است که در مجموعه آفیس قرار می‌گیرد. ششمین گزینه از فهرست پاسخ‌های سوال ” مهارت های هفتگانه ICDL کدامند؟ ” یک نرم افزار ارائه مطلب است که به شما کمک می‌کند بتوانید یک پایان نامه خوب ارائه بدهید یا اینکه اطلاعات خود را در قالبی زیبا و مختصر، در اختیار دیگران بگذارید. در این بخش از مدرک کامپیوتر ICDL شما نحوه ایجاد اسلایدهای جدید و ویرایش آن‌ها را یاد می‌گیرید و می‌آموزید که چگونه باید انیمیشن‌ها را به آن‌ها اضافه کنید؛ در نتیجه می‌توانید از دیگران سفارش گرفته و پاورپوینت پایان نامه یا ارائه های درسی و کاری را بسازید.

7- آشنایی با اینترنت

 آشنایی با اینترنت

یکی از کاربردی‌ترین قسمت‌های مدرک کامپیوتر ICDL، آشنایی با اینترنت است. در این بخش شما یاد می‌گیرد که چطور یک ایمیل برای خودتان بسازید، موضوعی را در مرورگرهای مختلف جستجو کنید و تنظیمات مختلف آن‌ها را انجام دهید. یادگیری این بخش کمک زیادی به شما می‌کند تا بتوانید در دوره های پیشرفته‌تر کامپیوتر، مانند دوره طراحی سایت مقدماتی در اصفهان شرکت کرده و مهارت‌هایی را برای کسب درآمد بیشتر یاد بگیرید.

سخن پایانی

مدرک کامپیوتر ICDL یکی از معتبرترین مدرک‌ها در سرتاسر دنیا است که در اداره ها و دانشگاه‌های مختلف کارایی دارد. داشتن این مدرک، می‌تواند کمک زیادی به کسب درآمد و استخدام شما کرده و به یک نمره ICDL چیست؟ همچنین به این مسئله پرداختیم که مهارت های هفتگانه ICDL کدامند؟ شما می‌توانید در صورت تمایل برای دریافت این مدرک، برای شرکت در دوره‌های حضوری و آنلاین ICDL با یکی از شعبه‌های جهاد دانشگاهی اصفهان تماس بگیرید.

سوالات متداول

تفاوت دوره ICDL با آفیس در چیست؟

در دوره ICDL، علاوه بر یادگیری چهار نرم افزار اصلی آفیس، شما اطلاعاتی درباره ویندوز، اینترنت و مبانی IT را هم یاد خواهید گرفت. بنابراین می‌توان گفت که مدرک کامپیوتر ICDL در مقایسه با آفیس جامعتر است.

هدف از گرفتن مدرک کامپیوتر ICDL چیست؟

افزایش توانمندی افراد در کار با کامیپوتر، بهبود مهارت‌های افراد برای استخدام در شرکت‌های دولتی و خصوصی، افزایش بازدهی کارکنان در یک محیط کاری

بهترین مرکز برای دریافت مدرک کامپیوتر ICDL کجاست؟

شما باید کلاس‌های ICDL را در مرکزی بگذرانید که گواهینامه معتبر و قابل ترجمه به شما ارائه می‌دهد و جهاد دانشگاهی اصفهان هم یکی از همین مراکز است.

4.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی