Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
راه هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی
فهرست مطالب

راه هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

مکالمه انگلیسی برای بسیاری از افرادی که قصد شرکت در آزمون‌های بین المللی یا مهاجرت به دیگر کشور‌ها را دارند، یک چالش اصلی است. اما باید بدانید که برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی در منزل راه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به سادگی مشکل شما را حل کنند. در این مقاله از سایت جهاد دانشگاهی می‌خواهیم به معرفی راه هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی بپردازیم.

1- تمرین مکالمه های روزانه

یکی از راه های تقویت مکالمه انگلیسی این است که این زبان را وارد زندگی روزمره خود کنید؛ یعنی اینکه پارتنری پیدا کرده و هر روز با روش‌های مختلف با هم سلام و احوالپرسی کنید یا درباره روزتان صحبت نمایید. اگر نمی‌توانید شخصی را برای این کار پیدا کنید، این مکالمه را با خودتان انجام دهید و صدایتان را ضبط کنید تا هر روز متوجه پیشرفت و اشکالاتتان بشوید.

2- فکر کردن به زبان انگلیسی، راهی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی در منزل

فکر کردن به زبان انگلیسی، راهی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی در منزل

در میان فهرست راه هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی، فکر کردن به این زبان جایگاه ویژه‌ای دارد؛ با این کار ذهن شما تربیت می‌شود که انگلیسی را به عنوان زبانی آشنا ببیند و در نتیجه راحتتر این کار را انجام دهد. بنابراین سعی کنید هر روز مقداری از وقتتان را به فکر کردن درباره موضوعات مختلف به زبان انگلیسی اختصاص دهید. این کار لازم نیست که حتما مکان یا زمان خاصی داشته باشد، تنها کافی است زمانی که در اتوبوس نشسته‌اید، رانندگی می‌کنید، مشغول خرید هستید یا هر موقعیت طبیعی دیگر را با زبان انگلیسی برای خودتان تشریح کنید.

3- شرکت در کلاس بحث آزاد انگلیسی

یکی از راه های تقویت مکالمه زبان انگلیسی در منزل این است که در کلاس آنلاین بحث آزاد انگلیسی شرکت کنید. در این کلاس هر روز موضوعاتی به شما داده می‌شود که باید مدت زمان مشخصی درباره آن‌ها بحث کنید؛ گاهی اوقات این موضوعات از جلسه قبل معرفی خواهند شد که بتوانید اطلاعاتی را درباره آن‌ها جمع آوری کنید. اما در بیشتر موارد شما در موقعیت‌های طبیعی مکالمه قرار می‌گیرید و باید بداهه حرف بزنید؛ در نتیجه ذهنتان توانایی بیشتری در تحلیل کردن به زبان انگلیسی به دست خواهد آورد.

4- درگیر نشدن با گرامر، از اصلیترین راه های تقویت مکالمه انگلیسی

یکی از موضوعاتی که باعث می‌شود ایرانیان نتوانند در مکالمه انگلیسی پیشرفت کنند، تمرکز بر روی گرامر است. حتی اگر هنگام صحبت کردن فارسی به طرز حرف زدن خودتان دقت کنید، متوجه می‌شوید که اشکالات دستوری زیادی دارید. بنابراین یکی از راه های تقویت مکالمه انگلیسی این است که ذهنتان را از قید و بند گرامر آزاد کنید و اجازه ندهید که اشتبا‌هات دستوری صحبت کردن شما را متوقف کنند. با زیاد گوش دادن  و صحبت کردن، رفته‌رفته نکات درست گرامری ملکه ذهنتان می‌شوند و می‌توانید بدون مکث کردن در حین حرف زدن، همه چیز را به سادگی بیان کنید.

5- ایجاد تنوع در فرایند صحبت کردن

ایجاد تنوع در فرایند صحبت کردن

از میان راه هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی مهمترین موضوع ایجاد تنوع در حین حرف زدن است. به این معنا که باید سعی کنید از شکل‌های مختلف بیان جمله در موقعیت‌های یکسان استفاده کنید و تنها به دستور زبان‌های ساده اکتفا ننمایید. علاوه بر این، می‌توانید اصطلاحات مختلف زبان انگلیسی را یاد گرفته و از آن‌ها در موقعیت مناسب استفاده نمایید تا ملکه ذهنتان شوند. سعی کنید هر روز موضوعات متنوعی را برای این کار انتخاب کنید و کلمات مترادف را در جا‌های مختلف به کار ببرید تا دایره لغاتتان افزایش پیدا کند. همچنین برای آشنایی بیشتر با راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی می‌توانید مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

6- گوش دادن زیاد، از بهترین راه های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

اگر به نحوه یادگیری زبان در کودکان و نوزادان دقت کنید، متوجه خواهید شد که آن‌ها در سنین ابتدایی زندگی خود تنها به محیط اطراف گوش می‌دهند و سپس شروع به صحبت کردن می‌کنند. بنابراین شما هم برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی در منزل باید به آهنگ‌ها، پادکست‌ها، فیلم‌ها و هر فایل صوتی انگلیسی دیگری گوش کنید تا محیط ذهنتان برای یادگیری مکالمه آماده شود. البته لازم است حتما فایل‌هایی را انتخاب کنید که متناسب با سطحتان هستند و رفته رفته آن‌ها را پیشرفته‌تر کنید.

7- سخنرانی کردن

سخنرانی کردن از راه هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی است که می‌تواند اعتماد به نفس شما را هم بالا ببرد. شما باید در جلوی آینه بایستید و درباره یک موضوع خاص صحبت کنید؛ در ابتدای کار 2 دقیقه حرف بزنید و رفته‌رفته این زمان را افزایش دهید. صحبت کردن با صدای بلند به شما کمک می‌کند که نقاط ضعف خود را در این زمینه بشناسید و برای برطرف کردن آن‌ها آماده شوید.

8- تعریف کردن فیلم یا داستان

از بهترین راه های تقویت مکالمه زبان انگلیسی در منزل این است که فیلم یا داستان موردعلاقه خود را برای دیگران تعریف کنید. حتی می‌توانید داستان‌های ساده و کودکانه زبان فارسی را به انگلیسی بگویید و صدای خودتان را ضبط کنید تا تمرکز شما را در حین حرف زدن افزایش دهد. حتی می‌توانید یک کتاب را با صدای بلند برای خودتان بخوانید و پس از خواندن هر بخش، خلاصه آن را بگویید و بنویسید. به این ترتیب سه مهارت شما همزمان تقویت خواهند شد. این موضوع می‌توانید برای آمادگی در آزمون‌های بین المللی مانند آیلتس به شما کمک کند. برای شرکت در کلاس آمادگی آزمون آیلتس بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

9- استفاده از تکنیک سایه یا Shadowing

ستفاده از تکنیک سایه یا Shadowing

اگر می‌خواهید لحن و لهجه خود را در هنگام صحبت کردن اصلاح کنید، یکی از بهترین راه‌ها تکنیک سایه است. این گزینه از لیست راه هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی به این صورت اجرا می‌شود که شما یک فایل صوتی یا فیلم را اجرا کرده و هر بخش را پس از گوینده آن تکرار می‌کنید. در مرحله اول، تنها باید آن چیزی را که متوجه شده‌اید تکرار کنید. سپس فایل متنی را روبروی خود قرار داده و پس از صحبت کردن گوینده، صدا را قطع کرده و از روی فایل بخوانید. این کار باعث می‌شود شما همزمان با شکل گفتاری و نوشتاری کلمات آشنا شوید.

10- بازی کردن، از هیجان انگیزترین راه های تقویت مکالمه انگلیسی

یکی از راه های تقویت مکالمه زبان انگلیسی این است که به سراغ بازی‌های مختلف بروید. برای مثال کلماتی را بر روی کاغذ بنویسید و هریک را به طور تصادفی از سبد خارج کنید؛ حال تلاش کنید که معنای آن کلمه یا اصطلاح را با صدای بلند برای خودتان توضیح دهید. همچنین می‌توانید جملاتی را برای کاربرد آن کلمه مثال بزنید یا یک داستان کوتاه با ترکیبی از کلمات برای خودتان تعریف کنید.

سخن پایانی

در این مقاله راه هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی را به شما معرفی کردیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اعتماد به نفس خود در حین صحبت کردن را تا حد زیادی افزایش دهید. علاوه بر این، با رعایت این تکنیک‌ها می‌توانید مکالمه انگلیسی را به یکی از روزمرگی‌های خود تبدیل کرده و رفته‌رفته همه تردید‌های ذهنی و مکث‌های بیش از حد در حین حرف زدن را از بین ببرید.

سوالات متداول

چگونه می‌توان موضوعات خوبی برای تقویت مکالمه انگلیسی پیدا کرد؟

برای این کار می‌توانید به سراغ موضوعات موردعلاقه خود بروید یا از کتاب‌های تقویت مکالمه زبان انگلیسی مانند Converational American English یا Speack English Around Town کمک بگیرید.

بهترین راه برای تقویت مکالمه انگلیسی چیست؟

توصیه ما به شما این است که از راه‌های مختلف استفاده کنید و به فرایند یادگیری خود تنوع ببخشید؛ اما از میان گزینه های انتخاب شده می‌توانید بسته به سلیقه خودتان بهترین راه را انتخاب کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − ده =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی