Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
کلاس زبان خصوصی بهتر است یا عمومی
فهرست مطالب

کلاس خصوصی زبان بهتر است یا عمومی؟

امروزه یادگیری زبان انگلیسی به یکی از نیاز‌های اساسی ما تبدیل شده است؛ اما یک دوراهی بزرگ در این مسیر وجود دارد! اینکه کلاس خصوصی زبان بهتر است یا عمومی؟ انتخاب کلاس زبان خصوصی یا عمومی باعث شده که خیلی از افراد فرایند زبان آموزی خود را به تاخیر بیندازند تا بتوانند در این زمینه به نتیجه برسند. در این مقاله از سایت جهاد دانشگاهی می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم.

نکات مهم در انتخاب کلاس زبان خصوصی یا عمومی

برای اینکه بتوانید از میان گزینه‌های کلاس زبان خصوصی یا عمومی بهترین گزینه را انتخاب کنید، باید موارد زیر را بررسی نمایید.

نکات مهم در انتخاب کلاس زبان خصوصی یا عمومی

توانایی‌های شخصی

اگر در سطح مبتدی هستید و در مهارت‌های زبان انگلیسی مشکلات زیادی دارید، پیشنهاد ما این است که از کلاس‌های خصوصی شروع کنید. زیرا در این صورت مدرس می‌تواند به خوبی بر روی اشکالات شما تمرکز کرده و برای رفع آن‌ها برنامه ریزی کند؛ علاوه بر این، کل زمان کلاس هم به خودتان اختصاص دارد و می‌توانید نهایت استفاده را از آن ببرید. این در حالی است که در کلاس‌های عمومی معمولا زمان زیادی به هر فرد اختصاص داده نمی‌شود و زمان کافی برای برطرف کردن ایراد یک نفر در کلاس، وجود نخواهد داشت.

هدف از یادگیری زبان انگلیسی

برای اینکه متوجه شوید کلاس خصوصی زبان بهتر است یا عمومی؟ باید تعیین کنید که هدفتان از یادگیری زبان چیست؟ اگر می‌خواهید تنها یک مهارت خاص را در خود بهبود ببخشید، شاید شرکت در کلاس‌های گروهی کمک بیشتری به شما کند. برای مثال برای بهبود مهارت مکالمه، کلاس بحث آزاد انگلیسی که به صورت گروهی برگزار می‌شود، بسیار کمک کننده خواهد بود؛ زیرا شما می‌توانید با افراد دیگر تبادل نظر کرده و در یک محیط واقعی برای صحبت کردن بدون خجالت قرار بگیرید. اما اگر تنها می‌خواهید مهارت نوشتاری خود را تقویت کنید، شرکت در کلاس خصوصی را توصیه می‌کنیم؛ زیرا زمان کافی برای بررسی نوشته‌های شما وجود دارد و می‌توانید راحت‌تر ایده‌هایتان را پرورش دهید.

زمان خواندن زبان

از دیگر نکاتی که می‌تواند در انتخاب میان کلاس زبان خصوصی یا عمومی به شما کمک کند، می‌توان به زمانی اشاره کرد که برای زبان خواندن در اختیار دارید. اگر زمان محدودی در طول روز می‌توانید زبان بخوانید یا اینکه می‌خواهید خیلی زود در یک آزمون مهم شرکت کنید، کلاس خصوصی کمک زیادی به شما می‌کند؛ زیرا با شرکت در آن می‌توانید خیلی سریع ایراد‌های خود را متوجه شده و برای برطرف کردن آن‌ها اقدام کنید. اما اگر زمانتان بیشتر است و عجله‌ای ندارید، احتمالا کلاس‌های عمومی برای یادگیری زبان لذت‌بخش‌تر هستند و این امکان را به شما می‌دهند تا با آرامش بیشتری بر روی یادگیری خود متمرکز شوید. برای مثال اگر برای گرفتن مدرک آیلتس عجله ای ندارید، شرکت در دوره آمادگی آزمون آیلتس به صورت گروهی به شما کمک می‌کند تا از تجربه دیگران درس بگیرید و دوستان خوبی برای تمرین مهارت‌های مختلف پیدا کنید.

بودجه

اگر می‌خواهید بدانید که کلاس خصوصی زبان بهتر است یا عمومی؟ ابتدا باید بگویید که چقدر بودجه برای این کار در نظر گرفته‌اید! کلاس‌های خصوصی زبان معمولا هزینه زیادی دارند که به صورت ساعتی محاسبه می‌شود؛ اما یکی از مزایای تدریس گروهی، مقرون به صرفه بودن آن است. بنابراین اگر هزینه برایتان اهمیت دارد، پیشنهاد ما انتخاب کلاس‌های گروهی است.

نوع روحیه فردی

علاوه بر همه این‌ها، نوع روحیه خودتان هم در انتخاب کلاس زبان خصوصی یا عمومی تاثیرگذار است. اگر در گروه احساس راحتی می‌کنید یا می‌خواهید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، شرکت در کلاس خصوصی به شما کمک زیادی خواهد کرد. اما اگر فکر می‌کنید که پایین‌تر یا بالاتر بودن سطح دیگران در کلاس می‌تواند باعث به هم ریختگی شما شود، تدریس خصوصی برای شما مناسب‌تر است. البته توصیه ما این است که حتما برای بالا رفتن اعتماد به نفس، در یک کلاس گروهی شرکت کنید و صرفا به کلاس‌های خصوصی اکتفا ننمایید.

نوع زبان و سطح شما

از دیگر مواردی که باید برای پاسخگویی به سوال کلاس زبان عمومی بهتر است یا خصوصی در نظر داشته باشید، نوع زبانی است که می‌خواهید یاد بگیرید. اگر قدری با ساختار‌های زبانی آشنا هستید و تقریبا در سطح متوسط قرار دارید، شرکت در کلاس عمومی زبان می‌تواند فواید زیادی برای شما داشته باشد. برای مثال شرکت در کلاس زبان آلمانی به صورت گروهی به شما کمک می‌کند بتوانید با همکلاسی‌هایتان تعامل داشته باشید و در کاهش ترستان از زبان جدید هم نقش زیادی خواهد داشت. اما برای شروع مسیر زبان آموزی در یک زبان تازه، بهتر است از کلاس‌های خصوصی شروع کنید تا بتوانید به صورت اصولی‌تر و درست‌تری این زبان را یاد بگیرید. زیرا از این طریق راحت‌تر می‌توانید بر روی اشکالات خود تمرکز کنید و زمان بیشتری برای یادگیری در اختیار خواهید داشت.

مزایای تدریس گروهی

برای اینکه بتوانید از میان کلاس زبان خصوصی یا عمومی یک گزینه مناسب را انتخاب کنید، باید مزایای تدریس گروهی را بشناسید. از مهمترین مزیت‌های این شیوه تدریس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای تدریس گروهی

 • امکان تبادل اطلاعات با دیگر افراد
 • راحتتر بودن امکان گروهسازی و پیدا کردن پارتنر زبان از میان همکلاسی‌ها
 • داشتن قیمت مناسب‌تر
 • کمک به افزایش اعتماد به نفس برای کار در گروه
 • آشنایی با لهجه‌ها و سبک‌های مختلف یادگیری زبان انگلیسی
 • امکان بهره گرفتن از سوالاتی که در ذهن دیگران پیش می‌آیند
 • کمتر بودن فشار کاری در کلاس‌های عمومی

معایب تدریس عمومی زبان

برای اینکه بدانید کلاس خصوصی زبان بهتر است یا عمومی باید مزایا و معایب هریک را در کنار هم بررسی کنید. از مهمترین معایب تدریس عمومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم بودن وقت کلاس برای هر نفر
 • امکان ایجاد حواس پرتی در کلاس
 • وجود افراد با سرعت پیشرفت متفاوت در یک کلاس
 • عدم امکان تمرکز استاد بر روی اشکالات افراد مختلف
 • امکان تلنبار شدن دروس برای امتحان به دلیل کمبود وقت برای برگزاری آزمون‌های مرتب

مزایا و معایب کلاس خصوصی زبان

حال که مزایا و معایب تدریس عمومی را شناختید، باید با مزیت‌ها و معایب کلاس خصوصی زبان هم آشنا شوید تا راحتتر تصمیم بگیرید که کلاس خصوصی زبان بهتر است یا عمومی؟ مهمترین مزیت‌های کلاس خصوصی زبان عبارتند از:

مزایا و معایب کلاس خصوصی زبان

 • یادگیری متمرکز با سرعت بیشتر
 • امکان برگزاری آزمون‌های دائمی‌
 • هماهنگ شدن سرعت تدریس با یادگیری شما
 • ارائه تکالیف بر اساس زمان و توانایی‌های شما
 • دریافت بازخورد سریع
 • امکان تغییر زمان کلاس در صورت نیاز

از معایب کلاس خصوصی زبان هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه بیشتر
 • تاثیرپذیری بیشتر از حالت‌های روحی شما و استاد
 • فشار کاری نسبتا بیشتر
 • نبود امکان تعامل گروهی با دیگر افراد

تفاوت کلاس خصوصی و عمومی زبان

با توجه به مطالبی که در این مقاله گفته شد، تا حدی می‌توان تصمیم گرفت که کلاس زبان خصوصی بهتر است یا عمومی؟ اما برای تصمیم‌گیری بهتر در این رابطه، ما در جدول زیر به بررسی تفاوت کلاس خصوصی و عمومی زبان پرداخته ایم.

جنبه مقایسه کلاس زبان خصوصی کلاس زبان عمومی
هزینه بیشتر کمتر
زمان اختصاص داده شده به زبان آموز زیاد کم
امکان یادگیری متمرکز بسیار زیاد نسبتا کم
سرعت یادگیری متناسب با توانایی‌های شما نسبتا کم
امکان تعامل گروهی ندارد دارد
فشار کاری نسبتا زیاد نسبتا کم

سخن پایانی

در این مقاله از جهاد دانشگاهی اصفهان به این سوال پاسخ دادیم که کلاس خصوصی زبان بهتر است یا عمومی و مزایا و معایب هریک را بررسی کردیم. در نهایت این شما هستید که باید با توجه به نکات گفته شده در این مقاله، تصمیم بگیرید که کدام گزینه برای شما مناسب است.

سوالات متداول

آیا راهی برای بهره مندی همزمان از مزایای کلاس‌های خصوصی و عمومی وجود دارد؟

بله. شما می‌توانید در کلاس‌های نیمه خصوصی شرکت کنید که از 3 تا 4 نفر زبان آموز تشکیل شده است.

برای یادگیری یک زبان جدید، کلاس زبان خصوصی بهتر است یا عمومی؟

پیشنهاد می‌شود که در ابتدای مسیر زبان آموزی، از کلاس‌های خصوصی استفاده کنید و پس از رسیدن به سطح متوسط، در قالب کلاس‌های عمومی یادگیری خود را تکمیل نمایید.

برای شرکت در آزمون‌های بین المللی، کلاس زبان خصوصی بهتر است یا عمومی؟

موفقیت در آزمون‌های بین المللی بیشتر بستگی به میزان تمرین شما دارد؛ با این حال کلاس خصوصی می‌تواند به شما کمک کند که در مدت کمتری اشکالات خود را برطرف کنید. ولی اگر زمان زیادی در اختیار دارید، می‌توانید با شرکت در کلاس‌های گروهی و انجام تمرینات ارائه شده به سطح موردنظر برسید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نوزده =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی