Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
کدام بهتر است آیلتس یا تافل
فهرست مطالب

مدرک تافل بهتر است یا آیلتس؟

پیدا کردن پاسخ سوال مدرک تافل بهتر است یا یا آیلتس یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی است که قصد شرکت در آزمون‌های بین المللی برای مهاجرت تحصیلی یا کاری را دارند. در این مقاله از سایت جهاد دانشگاهی می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آزمون تافل بهتر است یا آیلتس و تفاوت این دو را بررسی کنیم.

بررسی نحوه برگزاری آزمون تافل یا آیلتس

برای اینکه متوجه شویم آزمون تافل بهتر است یا آیلتس باید در ابتدای کار بخش‌های مختلف این آزمون‌ها را مورد بررسی قرار داده و تفاوت نحوه برگزاری آن‌ها را متوجه شویم. در جدول زیر، ویژگی‌های کلی هریک از این آزمون‌ها را بیان کرده‌ایم.

 

ویژگی آیلتس تافل
نحوه برگزاری حضوری کامپیوتری
محل برگزاری موسسات معتبر و نمایندگان آزمون آیلتس در سرتاسر دنیا نمایندگی‌های برگزارکننده آزمون تافل
هزینه آزمون 215 تا 245 دلار آمریکا (مقاله هزینه آزمون آیلتس 2023 را بخوانید) 165 تا 300 دلار آمریکا
مدت زمان آزمون دو روز (روز اول 2 ساعت و 30 دقیقه، روز دوم مهارت اسپیکینگ حدود 15 تا 30 دقیقه) 3 ساعت و 15 دقیقه
بخش‌های مختلف آزمون لیسنینگ 30 دقیقه

ریدینگ 60 دقیقه

رایتینگ 60 دقیقه

اسپیکینگ 15 دقیقه

ریدینگ 60 دقیقه

لیسنینگ 60 تا 90 دقیقه

رایتینگ 50 دقیقه

اسپیکینگ 20 دقیقه

نمره دهی 0 تا 9 0 تا 120
مدت زمان اعلام نتایج 2 هفته 7 تا 10 روز
کاربرد مهاجرت تحصیلی و شغلی یا دریافت اقامت مهاجرت تحصیلی یا دانشگاهی
اعتبار در کشور‌ها همه کشور‌های دنیا (به ویژه استرالیا، کانادا و انگلیس) همه کشور‌های دنیا (به ویژه آمریکا)
مدت اعتبار مدرک 2 سال 2 سال

تافل یا آیلتس؟ کدام بهتر است؟

اگر هنوز به پاسخ سوال مدرک تافل بهتر است یا آیلتس نرسیده‌اید، در این بخش می‌خواهیم راهکار‌هایی را به شما ارائه دهیم که با انجام دادن آن‌ها بتوانید یک پاسخ قطعی برای این سوال پیدا کنید. بنابراین موارد زیر را کنترل کرده و به سراغ پاسخ سوال‌هایی بروید که در ادامه بیان کرده‌ایم.

تافل یا آیلتس ؟ بررسی 6 مولفه مهم که شامل شش جز است که به ترتیب : در خواست دانشگاه دارید یا مهاجرت ، حضوری راحت ترید یا انلاین ، لحجه امریکن را بیشتر دوست دارید یا بریتیش  ، کدام نوع سوالات را بیشتر می پسندید ، چه منابعی را خوب خوانده اید ،و به چه کشوری می خاهید مهاجرت کنید

1- خواسته دانشگاه یا مقصد مهاجرت

اولین و مهمترین نکته در پاسخ به اینکه تافل بهتر است یا آیلتس، درخواست دانشگاه یا مقصد مهاجرت شما است. شما باید قبل از هر کاری تصمیم بگیرید که قصد دارید به چه کشوری مراجعه کنید و برای این کار نیاز به چه مدارکی دارید. اما اگر هنوز تصمیم قطعی در این مورد نگرفته‌اید، موارد بعدی را برای تصمیم گیری بررسی کنید.  برای شرکت در دوره آموزش آیلتس بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

2- حضوری راحت‌تر هستید یا کامپیوتری؟

یکی دیگر از مواردی که در پاسخ به سوال ” آزمون تافل بهتر است یا آیلتس ” باید بررسی کنید، روحیه خود شما است. اگر با امتحان کاغذی راحت‌تر هستید و حس می‌کنید در زمان نوشتن یا خواندن بهتر می‌توانید عمل کنید، آیلتس برای شما گزینه مناسبی است. اما اگر با کامپیوتر راحت‌ترید، تایپ کردن برایتان ساده‌تر است و مشکلی با اسکرول کردن برای دسترسی به متن‌های قسمت خواندن یا حرف زدن با میکروفون ندارید، تافل را انتخاب کنید.

3- لهجه امریکن را دوست دارید یا بریتیش؟

فایل‌های لیسنینگ و آزمون گیرندگان آیلتس همگی با لهجه بریتیش صحبت می‌کنند و نیاز است که برای قبولی در این آزمون، شما به شنیدن این لهجه تسلط نسبی داشته باشید. اما لهجه تافل امریکن است که شاید برای شما راحت‌تر باشد. البته اگر خودتان به لهجه امریکن صحبت می‌کنید، محدودیتی برای شرکت در آیلتس نخواهید داشت؛ اما باید خودتان را برای شنیدن فایل‌های بریتیش آماده کنید.

4- کدام نوع سوالات را بیشتر می‌پسندید؟

آزمون تافل بیشتر به صورت سوالات چند گزینه ای برگزار می‌شود و برای کسانی مناسب است که امتحانات تستی را ترجیح می‌دهند. اما آیلتس تنوع سوالات بیشتری دارد و مواردی مانند سوالات درست و غلط، پر کردن جای خالی یا انطباق دادن را در بر می‌گیرد. البته نباید فکر کنید که چندگزینه ای بودن تافل به معنای آسان بودن آن است؛ زیرا کلیه سوالات در هر دو آزمون به صورت مفهومی‌ طراحی شده‌اند و از کلمات مترادف در آن‌ها استفاده شده است.

5- چه منابعی را خوانده اید؟

اگر بیشتر از منابع خبری و آکادمیک برای تقویت زبان خود استفاده کرده‌اید، آزمون تافل گزینه بهتری برای شما است و می‌توانید نمره بیشتری را در آن کسب کنید. اما اگر منابعتان ترکیبی بوده و بیشتر جنبه روزمره و سرگرمی‌ داشته‌اند، آیلتس برایتان لذتبخش‌تر خواهد بود.

6- به چه کشوری می‌خواهید مهاجرت کنید؟

برای اینکه بگوییم مدرک تافل بهتر است یا آیلتس باید بدانیم که قصد مهاجرت به کدام کشور را دارید. برای مثال اگر می‌خواهید به امریکا بروید، تافل برایتان گزینه بهتری است. اما در انگلیس، نیوزلند و استرالیا، آیلتس اعتبار بیشتری دارد و توسط بیشتر دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شود. برای سایر کشور‌ها باید شرایط مهاجرتی و دانشگاه یا شرکت موردنظر خود را بررسی کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا به صورت کامل به سوال مدرک آیلتس بهتر است یا تافل جواب داده و تفاوت این دو را بررسی کنیم. مهمترین نکته در انتخاب میان مدرک آیلتس یا تافل، مقصد مهاجرت و قصد شما از انجام این کار است. برای مثال اگر می‌خواهید با ویزای کاری به خارج از کشور بروید، احتمالا مدرک تافل به دردتان نخواهد خورد.

سوالات متداول

هزینه آزمون تافل بیشتر است یا آیلتس؟

تقریبا می‌توان گفت که هزینه ثبت نام آزمون آیلتس و تافل یکسان هستند و تفاوت چندانی ندارند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود ابتدا سایر جنبه‌ها را بررسی کرده و سپس برای انتخاب بهترین گزینه هزینه را در نظر داشته باشید.

برای مهاجرت تحصیلی، مدرک آیلتس بهتر است یا تافل؟

در مهاجرت تحصیلی معمولا هر دو مدرک پذیرفته می‌شود و اعتبار دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − پنج =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی