Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
دستیار دندانپزشک بهتر است یا تکنسین داروخانه
فهرست مطالب

دستیار دندانپزشک بهتر است یا تکنسین داروخانه

برای افرادی که می‌خواهند در یک دوره آموزشی کاربردی شرکت کنند، معمولا یک دو راهی وجود دارد و آن پاسخ دادن به این سوال است که دستیار دندانپزشک بهتر است یا تکنسین داروخانه؟ در این مقاله از سایت جهاد دانشگاهی اصفهان می‌خواهیم با بررسی جنبه‌های مختلف از این مشاغل، مزایا و معایب هریک را بررسی کرده و پاسخ مناسبی به این سوال بدهیم.

دستیار دندانپزشک کیست و چه وظایقی برعهده دارد

دستیاری دندانپزشک چیست؟

برای اینکه بدانیم دستیار دندانپزشک بهتر است یا تکنسین داروخانه باید بدانیم که هریک از این رشته‌ها شامل چه مواردی می‌شوند؟ دستیار دندانپزشک عضوی از تیم پزشکی است که وظیفه دارد کارهایی را برای جلوگیری از خطا و سرعت بخشیدن به روند انجام دهد. برای مثال باید مواد مصرفی کنترل کرده و ترکیبات موردنیاز را آماده کند؛ همچنین وسایل موجود را ارزیابی کرده و آن‌ها را از نظر تعداد یا می‌زان سلامت بسنجد. شما می‌توانید برای دریافت این مدرک، در دوره دستیار دندانپزشک با مدرک بین المللی شرکت کنید.

مهمترین وظایفی که بر عهده دستیار دندانپزشک است، عبارتند از:

 • آماده کردن محیط کار و بیماران
 • بررسی تمامی تجهیزات و وسایل از نظر بهداشتی، تعداد و سالم بودن
 • ارزیابی کارهای تحویل گرفته شده از لابراتوار
 • کنترل موجودی وسایل و مواد
 • آماده سازی مواد مورد نیاز پزشک
 • هماهنگی با بیماران و بایگانی پرونده‌ها
 • توضیح به بیمار درباره فرایند و کمک به کاهش استرس فرد
 • انجام عکسبرداری و رادیوگرافی
 • آماده سازی تجهیزات، مخلوط کردن مواد و عکسبرداری زیرنظر دندانپزشک
 • دریافت اطلاعات بیمار و انجام معاینات اولیه
 • ضدعفونی محیط و وسایل
 • ارائه راهنمایی‌های لازم به بیمار پس از انجام درمان

تکنسین داروخانه کیست و چه وظایفی بر عهده دارد

تکنسین داروخانه چیست؟

تکنسین داروخانه شخصی است که معمولا در انجام کارهایی مانند ساخت یا فروش دارو به داروساز کمک می‌کند. علاوه بر داروخانه‌ها، این افراد می‌توانند در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مراکز بهداشت و کلینیک‌ها هم مشغول کار شوند. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که دستیار دندانپزشک بهتر است یا تکنسین داروخانه باید بگوییم که تکنسین داروخانه، مکان‌های بیشتری برای کار کردن در اختیار خواهد داشت. شما می‌توانید برای دریافت مدرک معتبر در این رشته، در دوره تکنسین داروخانه آنلاین شرکت کنید. مهمترین وظایفی که بر عهده این شخص قرار دارد، عبارتند از:

 • ثبت نسخه و تحویل داروها به بیمار
 • برچسب زدن بر روی دارو و ارائه راهنمایی‌های لازم در زمینه نوع مصرف داروها
 • گرفتن هزینه دارو از بیماران
 • چیدن داروها در قفسه و انبارگردانی
 • ارائه مشاوره در زمینه انواع وسایل بهداشتی و آرایشی
 • کمک به داروساز برای ترکیب داروهای مختلف و ساخت آن‌ها

تکنسین داروخانه یا دستیار دندانپزشک؟

حال که با موقعیت‌های شغلی موجود و وظایف هریک از این دو حرفه آشنا شدیم، زمان آن رسیده که بگوییم دستیار دندانپزشک بهتر است یا تکنسین داروخانه؟ برای پاسخ دادن به این سوال، باید این دو شغل را از جنبه‌های زیر مورد مقایسه قرار دهیم:

مقایسه تکنسین داروخانه و دستیار دندانپزشک

درآمد

تکنسین داروخانه و دستیار دندانپزشک معمولا به صورت ماهانه حقوق می‌گیرند و بیشتر بر اساس قانون اداره کار به آن‌ها دستمزد پرداخت می‌شود. اما به دلیل اینکه کار تکنسین داروخانه معمولا حالت شیفتی دارد، می‌توانند با افزایش تعداد ساعت‌های کار و یا حضور در چند داروخانه به صورت همزمان، در آمد خود را افزایش دهند.

ساعات کاری

اگر بخواهیم از نظر ساعت‌های کاری به سوال دستیار دندانپزشک بهتر است یا تکنسین داروخانه پاسخ دهیم، باید بگوییم که دستیاری دندانپزشکی از این منظر بهتر است. زیرا ساعت کاری ثابتی در تایم بعد از ظهر دارد و شما می‌توانید بر روی ساعات باقیمانده روز خود برنامه ریزی کنید. از سوی دیگر معمولا شیفت شب برای دستیاران دندانپزشک وجود ندارد؛ اما تکنسین‌های داروخانه با کار در داروخانه‌های شبانه روزی باید به صورت شیفتی کار کنند و شب‌ها هم سر کار بروند.

سختی کار

از دید سختی کار می‌توان گفت که تقریبا هر دو شغل با هم یکسان هستند؛ زیرا در هر دو حالت باید ساعت‌های زیادی را سرپا بایستید. بنابراین این موضوع تا حد زیادی بستگی به روحیه و سلیقه شما دارد؛ اگر حالتان با دیدن صحنه‌های عمل جراحی، خون یا موارد این چنینی بد نمی‌شود، می‌توانید به سراغ دستیاری دندانپزشکی بروید. اما اگر به دنبال شغلی هستید که صرفا با افراد ارتباط داشته و به آن‌ها کمک کنید، تکنسین داروخانه به شما توصیه می‌شود.

سخن پایانی

دستیار دندانپزشک بهتر است یا تکنسین داروخانه؟ این سوالی است که شاید برای شما هم در زمان انتخاب مسیر شغلی پیش آمده باشد. در این مقاله از جهاد دانشگاهی اصفهان ما به معرفی این دو حیطه شغلی پرداخته و در نهایت این دو را با هم مقایسه کردیم تا شما بتوانید پاسخ بهتری به این سوال با توجه به شرایط خود بدهید.

سوالات متداول

وظایف دستیار دندانپزشک بیشتر است یا تکنسین داروخانه؟

هر دوی این شغل‌ها نیازمند داشتن مهارت‌هایی هستند که در این مقاله به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم؛ اما به دلیل اینکه دستیار دندانپزشک در سه مرحله قبل، حین و بعد از درمان با بیمار ارتباط دارد، معمولا مسئولیت‌های بیشتری خواهد داشت.

عتبار مدرک تکنسین داروخانه بیشتر است یا دستیار دندانپزشک؟

اعتبار مدرک بستگی به موسسه‌ای دارد که این دوره‌های آموزشی را در آن‌ها طی کرده‌اید؛ برای مثال ما در جهاد دانشگاهی اصفهان، مدرک معتبر و قابل ترجمه به شما ارائه می‌دهیم.

4.5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی