Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
بازار کار دستیار دندانپزشک چگونه است
فهرست مطالب

بازار کار دستیار دندانپزشک چگونه است؟

یکی از دوره‌های بسیار پرطرفدار در دنیای امروز، دوره دستیاری دندانپزشک است که بسیاری از افراد با هدف ورود به بازار کار در آن شرکت می‌کنندو در این مقاله از سایت جهاد دانشگاهی می‌خواهیم به بررسی بازار کار دستیار دندانپزشک بپردازیم و بگوییم که درآمد این شغل چقدر است؟

دستیار دندانپزشک کیست؟

دستیار دندانپزشک کیست

دندانپزشکان برای آماده سازی بیماران، مواد و سایل موردنیاز خود احتیاج به یک دستیار دارند که بتواند پرونده‌های بیماران را مرتب کرده، وسایل را تمیز کرده و ترکیبات موردنظر را آماده کند. به همین دلیل در دوره دستیاری دندانپزشک کلیه این مهارت‌ها به شما آموزش داده می‌شود. هر دندانپزشکی حدود 2 تا 3 دستیار نیاز دارد که ممکن است به صورت شیفتی یا در ساعت‌های ثابت در مطب مشغول به کار شوند.

فرصت‌های شغلی دستیاری دندانپزشک

برای اینکه بهتر بتوانیم بازار کار دستیار دندانپزشک را بررسی کنیم، باید ببینیم که چه فرصت‌های شغلی پیش روی او قرار دارد. دستیاری دندانپزشک یک فرصت شغلی رو به رشد است که اقدامات پزشکی زیادی را یاد می‌گیرد و می‌تواند در مطب‌ها، کلینیک‌ها یا بیمارستان‌ها مشغول به کار شود. همچنین اطلاعات خوبی درباره بیماری‌های دندانی، ساخت پروتز‌ها و مواد موردنیاز برای انجام کار‌های دندانپزشکی دارد که می‌توانند به او برای فعالیت در لابراتوار‌های ساخت پروتز کمک زیادی کنند.

در کنار این موارد دستیار دندانپزشک با مهارت‌هایی که دارد می‌تواند به عنوان تکسنین بهداشت د‌هان و دندان، فروش محصولات دندانپزشکی یا مدرس دوره‌های تخصصی در این زمینه هم مشغول به فعالیت شود.

مهمترین مهارت‌های یک دستیار دندانپزشک عبارتند از:

 • انجام رادیوگرافی دندان
 • کمک‌های اولیه و اصول کنترل عفونت
 • آماده سازی و استرلیزه کردن تجهیزات
 • ترکیبات پرکننده دندان‌ها و پروتز‌ها
 • مراقبت‌های قبل و بعد از کشیدن یا جراحی دندان

حقوق دستیار دندانپزشک چقدر است؟

درآمد دستیار دندانپزشک بستگی به میزان مهارت او در همکاری با پزشک دارد؛ زیرا معمولا به صورت توافقی پرداخت می‌شود و هرچه مهارت شما بالاتر برود، حقوق بهتری دریافت خواهید کرد. برخی از دندانپزشکان بر اسای قوانین اداره کار به دستیاران خود حقوق می‌دهند؛ اما ممکن است دریافتی این اشخاص بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد. همچنین در صورتی که ساعت کاری شما اجازه دهد، می‌توانید همزمان به عنوان دستیار دو دندانپزشک فعالیت کرده و به این ترتیب درآمد خود را بالا ببرید.

مهارت‌های موردنیاز برای ورود به بازار کار دستیار دندانپزشک

مهارت‌های موردنیاز برای ورود به بازار کار دستیار دندانپزشک

برای اینکه وارد بازار کار دستیار دندانپزشک شوید، تنها گذراندن دوره یا گرفتن مدرک کافی نیست و باید از لحاظ علمی‌ و عملی هم مهارت‌های کافی را داشته باشید. مهمترین مهارت‌هایی که می‌توانند به شما در پیدا کردن شغل به عنوان دستیار دندانپزشک کمک کنند، عبارتند از:

 • اطلاع از آناتومی‌ دندان‌ها و اصطلاحات تخصصی
 • توانایی برقراری ارتباط موثر با بیماران و مراجعان
 • داشتن نظم و سرعت عمل در حین کار
 • داشتن مهارت حل مسئله و حس همدردی
 • تمایل به انجام کار به صورت تیمی‌
 • داشتن دانش کافی در زمینه وسایل دندانپزشکی و روش‌های انجام درمان‌های مختلف

چه کسانی می‌توانند وارد بازار کار دستیار دندانپزشک شوند؟

این تصور که دستیاری دندانپزشک شدن، تنها برای افراد عادی و با گذراندن دوره‌های تخصصی امکانپذیر است، تا حدی ناقص به نظر می‌رسد. زیرا دستیاری دندانپزشک می‌تواند یک فرصت خوب برای دانشجویان این رشته باشد تا بتوانند در عرضه عمل هم مهارت‌های خود را تقویت کرده و تنها نگاه آزمایشگاهی یا تئوری به این رشته نداشته باشند.

به طور کلی بازار کار دستیار دندانپزشک فرصت خوبی برای کمک به رشد افرادی است که می‌خواهند تخصص خود را بهبود ببخشند و در عین حال افرادی هم که به کار‌های پزشکی علاقه دارند، اما در این رشته‌ها تحصیل نکرده اند،می‌توانند از این بازار استفاده کنند.

بازار کار دستیار دندانپزشک در خارج از کشور

بازار کار دستیار دندانپزشک در خارج از کشور

افرادی که مدرک معتبر و قابل ترجمه برای دستیار دندانپزشکی را از موسسات معتبر آموزشی دریافت کرده و سابقه کاری موفقی داشته باشند، می‌توانند در خارج از کشور هم مشغول به کار شوند. البته باید بدانید که صرفا داشتن سابقه کار و مدرک کافی نیست و احتمالا باید یک آزمون عملی بدهید. همچنین اگر بتوانید به طور مستقیم با یک دندانپزشک صحبت کنید که به شما برای مهاجرت به این شیوه کمک کند، شاید نتیجه بهتری را در این زمینه بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی بازار کار دستیار دندانپزشک و درآمد حاصل از این کار در داخل و خارج از کشور پرداختیم. جهاد دانشگاهی اصفهان دوره دستیاری دندانپزشک را به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار کرده و مدرک معتبری را به شما ارائه می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانید وارد این حیطه کاری شوید.

سوالات متداول

بازار کار دستیار دندانپزشک در کدام کشور‌ها بهتر است؟

در حال حاضر کشور خودمان بازار کار خوبی برای این رشته دارد؛ اما اگر قصد مهاجرت دارید، کانادا و کشور‌های حوزه خایج فارس می‌توانند مقصد خوبی برای شما باشند.

شرایط کاری دستیاری دندانپزشک چگونه است؟

معمولا ساعت کاری، حقوق و مزایای دستیار دندانپزشک توسط پزشک تعیین می‌شود و در مطب‌های مختلف ممکن است تفاوت داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی