Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
بهترین راه های افزایش دایره لغات انگلیسی
فهرست مطالب

راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی

پیدا کردن بهترین راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی همواره یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از زبان‌آموزانی است که می‌خواهند مانند یک فرد بومی صحبت کرده و انگلیسی را متوجه شوند. به همین دلیل در این مقاله از جهاد دانشگاهی اصفهان می‌خواهیم نحوه تقویت لغات انگلیسی را به شما بیاموزیم تا هم بتوانید در امتحانات موفق شوید و هم یادگیری این زبان برایتان لذت‌بخش‌تر شود.

11 روش برای افزایش دامنه لغات انگلیسی

1- خواندن کتاب به زبان انگلیسی

یکی از بهترین راه های افزایش دایره لغات انگلیسی این است که کتاب‌هایی را به این زبان مطالعه کنید؛ زیرا خواندن یک روش دریافت ورودی انگلیسی است که می‌تواند لغات جدید زیادی را به شما بیاموزد. برای این کار حتما از کتاب‌های ساده و متناسب با سطح خودتان شروع کنید تا این فرایند برایتان مشکل نشود. برای پیدا کردن این مطالب می‌توانید از وب‌سایت‌های ارائه کتاب‌های انگلیسی رایگان استفاده کرده یا در گروه‌های کتاب‌خوانی مخصوص این کار عضو شوید.

2- نحوه تقویت لغات انگلیسی با شنیدن پادکست

یکی دیگر از راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی که می‌تواند ضمن آموختن لغات به شما، محل استفاده آن را هم آموزش دهد، شنیدن پادکست است. پادکست‌های آموزشی و استاندارد شده‌ای مانند British Council یا 6 minutes English وجود دارند که ضمن آشنا کردن شما با لغات جدید، اصطلاحات روزمره را هم آموزش می‌دهند. البته توصیه می‌شود که حتما این پادکست‌ها را در حالی گوش دهید که متن آن را پیش روی خود دارید؛ در این حالت املای لغات هم در ذهن شما ماندگار می‌شود و در زمان خواندن کتاب می‌توانید از آن استفاده کنید.

3- یادگیری کلمات مترادف

یکی از راه های افزایش دایره لغات انگلیسی که کمک زیادی به بهبود مهارت‌های زبانی شما می‌کند، یادگیری کلمات مترادف است. در انگلیسی لغات زیادی وجود دارند که هم معنا هستند و می‌توانند به شما کمک کنند که در هنگام صحبت کردن یا نوشتن تنوع به خرج دهید. این موضوعی است که برای شرکت در امتحان آیلتس یا تافل و دیگر آزمون‌های بین‌المللی به کسب رتبه‌های بالا کمک خواهد کرد. پس همواره تلاش کنید به جای لغاتی که در ذهنتان است، کلمات جدید را به کار ببندید. برای تقویت این مهارت می‌توانید در دوره های آمادگی آیلتس جهاد دانشگاهی شرکت کنید.

صحبت کردن، از بهترین راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی

4- صحبت کردن، از بهترین راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی

بسیاری از افراد از صحبت کردن به زبان انگلیسی می‌ترسند و این موضوع دقیقا به دلیل محدود بودن دامنه لغات آنها است. اما تا زمانی که از گنجینه ذهنی خود استفاده نکنید و آن را در عمل به کار نبندید، نمی‌توانید لغات جدید را در ذهن خودتان ماندگار کنید. در زمان صحبت کردن لحظاتی پیش می‌آیند که نیاز دارید لغات جدید را به کار ببندید؛ در این حالت اگر معلم به شما پیشنهاد دهد یا اینکه خودتان لغت مناسب را پیدا کنید، خیلی راحت‌تر کلمه در ذهن شما می‌ماند. به همین دلیل است که یکی از راه‌های تضمینی افزایش دایره لغات، تلاش برای صحبت به زبان انگلیسی است. اگر می‌خواهید که دیگر ترسی از انگلیسی صحبت کردن نداشته باشید، در دوره بحث آزاد زبان انگلیسی شرکت کنید.

5- استفاده از یادیارها

از بهترین راه های افزایش دایره لغات انگلیسی می‌توان به استفاده از یادیارها اشاره کرد؛ در این روش باید به سراغ کلمه‌هایی بروید که ریشه مشترکی با هم دارند یا می‌توانید مشابه آنها را در زبان فارسی پیدا کنید. همچنین می‌توانید از المان‌های تصویری ذهنی برای به خاطر سپاری لغات استفاده کنید. برای مثال اگر یک اسم را یاد گرفتید، به سراغ شکل فعلی، قیدی و توصیفی آن بروید و همه اینها را با هم بیاموزید. یا اینکه برای یک کلمه، مشابهی در فارسی پیدا کرده و با استفاده از روش مجاورت این دو لغت، آن را به خاطر بسپارید. برای مثال کلمه bill در انگلیسی به معنای صورت‌حساب یا قبض است که شما می‌توانید آن را با کلمه بیل در زبان فارسی به خاطر بیاورید و با تصویر یک بیل که صورت‌حسابی بر روی آن قرار گرفته، آن را تداعی کنید.

6- داشتن یک دفترچه یادداشت

همیشه یک دفترچه یادداشت همراه خود داشته باشید تا در زمان دیدن فیلم، خواندن کتاب یا حتی رفت و آمد در شهر، بتوانید لغات جدید را برای خودتان بنویسید. البته این موضوع بدان معنا نیست که دائما دیدن فیلم، گوش دادن پادکست یا خواندن کتاب را قطع کنید و لغات جدید آن را بنویسید؛ زیرا این کار کمکی به بهبود دایره لغات انگلیسی شما نخواهد کرد. نحوه تقویت لغات انگلیسی با دفترچه یادداشت به این صورت که تنها لغاتی را که نظرتان را به خودشان جلب کرده‌اند بنویسید تا در ذهنتان بمانند. علاوه بر این، باید این لغات را به همراه جمله‌ای که در آن به کار رفته یادداشت کنید؛ زیرا ممکن است یک لغت در جملات مختلف معانی متفاوتی بدهد. این شیوه‌ای است که معمولا در سطوح پیشرفته دوره آموزشی امریکن انگلیش فایل به زبان‌آموزان توصیه می‌شود تا بتوانند مهارت‌های زبانی خود را بهبود ببخشند.

7- بازی کردن از هیجان‌انگیزترین راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی

یکی از هیجان‌انگیزترین راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی بازی کردن است؛ این کار به دلیل شور و هیجانی که در شما ایجاد می‌کند، می‌تواند در ماندگاری لغات بسیار تاثیرگذار باشد. بازی‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید انگلیسی را با استفاده از آنها یاد بگیرید و برخی از آنها عبارت‌اند از:

  • پانتومیم
  • 20 سوالی برای حدس زدن یک کلمه
  • تشریح معنای یک لغت برای حدس زدن آن
  • جدول کلمات
  • ساختن کلمات از حروف به‌هم‌ریخته

آموزش نحوه تقویت لغات انگلیسی با لغت‌نامه

8- نحوه تقویت لغات انگلیسی با لغت‌نامه

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که استفاده از دیکشنری فارسی به انگلیسی یا برعکس می‌تواند از بهترین راه های افزایش دایره لغات انگلیسی باشد؛ اما این کار تنها باعث می‌شود که شما همواره در ذهن خود در حال ترجمه کردن این دو زبان به یکدیگر باشید. پس اگر به دنبال تقویت لغات انگلیسی با لغت‌نامه هستید، به سراغ گزینه‌هایی بروید که معنای انگلیسی هر لغت و مثال‌هایی از کاربرد آن در جمله را بیان کرده‌اند. همچنین برخی از دیکشنری‌ها هم اصطلاحات رایج با یک لغت را بیان کرده‌اند که بهبود دامنه لغات انگلیسی شما کمک زیادی خواهد کرد.

9- محاصره کردن خود با انگلیسی

راه های افزایش دایره لغات انگلیسی روش‌های مقطعی نیستند و برای رسیدن به نتیجه مطلوب، نیاز به تداوم و استمرار دارند. به همین دلیل اگر می‌خواهید که لغات این زبان را به طور کامل یاد بگیرید، باید خودتان را با انگلیسی محاصره کرده و حتی به این زبان فکر کنید. برای مثال خودتان را موظف کنید که هر روز حداقل 5 لغت جدید یاد بگیرید، یک صفحه کتاب بخوانید، نیم ساعت پادکست گوش دهید یا یک فیلم کوتاه به زبان انگلیسی ببینید. این کار در درازمدت باعث می‌شود که کلمات در ذهن شما مرور شده و رفته‌رفته ملکه ذهنتان شوند.

10- دنبال کردن موضوعات موردعلاقه

اگر به دنبال بهترین راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی هستید و می‌خواهید در این مسیر دلسرد نشوید، به سراغ موضوعاتی بروید که به آنها علاقه دارید. برای مثال می‌توانید از دیدن فیلم‌های مربوط به رشته تحصیلی خود شروع کنید که باعث بهبود زبان تخصصی‌تان هم می‌شود. یا اینکه انیمیشن ببینید، کتاب‌های علمی تخیلی بخوانید، اخبار را دنبال کنید، به سخنرانی‌ها گوش دهید یا هر کار دیگری را انجام دهید که می‌تواند ترغیب‌کننده شما برای ادامه این مسیر باشد.

11- دسته‌بندی لغات

از دیگر راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی دسته‌بندی لغات است که می‌تواند به شما در به خاطرسپاری راحت‌تر لغات کمک کند. برای مثال در دفترچه یادداشت خودتان صفحه‌ای را به عنوان آشپزخانه در نظر بگیرید و همه لغات مربوط به آن را وارد کنید. همین کار را برای مباحث دیگر مانند کلمات مربوط به بیان احساسات، خرید یا هر موقعیت دیگری انجام دهید. حتی اگر یک لغت را در چندین دسته‌بندی بنویسید، ایرادی ندارد؛ زیرا این کار به شما کمک می‌کند تا روش‌های مختلف برای استفاده از این کلمه را یاد بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت جهاد دانشگاهی اصفهان به بررسی بهترین راه های افزایش دامنه لغات انگلیسی پرداختیم و روش‌های امتحان شده‌ای را برای رسیدن به این هدف به شما معرفی کردیم. شما می‌توانید بسته به نحوه مطالعه و سبک یادگیری خودتان، از میان گزینه‌های پیشنهاد شده بهترین راه را انتخاب کنید. همچنین اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید و از روشی موثر استفاده کرده‌اید، می‌توانید آن را برای ما کامنت کنید تا دیگران هم از تجربه شما بهره‌مند شوند.

سوالات متداول

بهترین کتاب‌ها برای افزایش دامنه لغات انگلیسی چیست؟

برخی از افراد کتاب‌هایی مانند 504 Words یا 1100 Essential Words را برای یادگیری لغات انگلیسی پیشنهاد می‌کنند؛ اما باید بدانید که امروزه شیوه خواندن لغت از روی یک فهرست منسوخ شده و به جای استفاده از این منابع، بهتر است به سراغ مطالعه کتاب‌های سطح‌بندی شده و یادگیری لغات از دل متن بروید.

بهترین اپلیکیشن‌های موبایل برای یادگیری لغات جدید کدام هستند؟

امروزه اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارند که از طریق بازی‌های مختلف لغات جدید را به شما آموزش می‌دهند و از مشهورترین آنها می‌توان به Lingo Play، Doulingo، Memrise، Quizlet و Alphabear اشاره کرد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + چهار =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی