Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
بهترین آزمون زبان برای دکتری
فهرست مطالب

بهترین آزمون زبان برای دکتری

ارائه مدرک زبان برای مصاحبه یا دفاع دکتری یک امر ضروری است؛ به همین دلیل داوطلبانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند، نیاز است که بهترین آزمون زبان برای دکتری را بشناسند. در این مقاله از سایت جهاد دانشگاهی اصفهان می‌خواهیم آسان ترین مدرک زبان برای دکتری را به شما معرفی کنیم و بگوییم که کدام‌یک برای شما بهترین گزینه است.

لیست مدارک زبان قابل‌قبول در مقطع دکتری

باید بدانید که برای ثبت‌نام در دانشگاه و تحصیل در مقطع دکتری، نیاز است که یک مدرک زبان معتبر داشته باشید؛ این مدرک ممکن است از طریق آزمون‌های بین‌المللی به دست آمده باشد یا اینکه با شرکت در برخی از آزمون‌های ملی آن را دریافت کنید. در حال حاضر مدارک زبانی که در دانشگاه‌های داخل کشور پذیرفته می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • مدرک آیلتس IELTS
  • مدرک تافل TOEFL
  • مدرک تولیمو TOLIMO
  • مدرک MSRT برای داوطلبان وزارت علوم
  • مدرک MHLE برای داوطلبان وزارت بهداشت
  • مدرک EPT برای تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد
  • مدرک UTEPT برای دانشجویان دانشگاه تهران

باید دقت کنید که انتخاب بهترین آزمون زبان برای دکتری بستگی به ملاک‌های خودتان دارد؛ اما به جز این، باید قوانین دانشگاه موردنظرتان را هم در نظر داشته باشید. زیرا ممکن است شما به سراغ آسان ترین مدرک زبان برای دکتری بروید؛ اما در دانشگاه این آزمون را نپذیرند و ناچار شوید که برای شرکت در سایر گزینه‌ها هزینه کنید.

بهترین آزمون زبان برای دکتری چیست؟

معیارهای مختلفی برای انتخاب بهترین آزمون زبان برای دکتری وجود دارند؛ برای مثال میزان آسانی یا سختی، تعداد شرکت‌کنندگان، مهارت‌هایی که مورد سنجش قرار می‌گیرند و دانشگاه‌هایی که برای این مدرک اعتبار قائل هستند، از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی تصمیم‌گیری در این زمینه هستند. به همین دلیل در ادامه ما انواع آزمون‌های زبان را به شما معرفی کرده‌ایم تا بتوانید بر اساس نیاز خود بهترین تصمیم را بگیرید.

معرفی 7 مدرک زبان قابل قبول در مقطع دکتری

آزمون آیلتس IELTS

آزمون آیلتس را می‌توان بهترین آزمون زبان برای دکتری در داخل و خارج از کشور دانست؛ زیرا یک مدرک بین‌المللی است که با استفاده از آن می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های مختلف استفاده کنید. در این آزمون که طی دو روز برگزار می‌شود، هر چهار مهارت شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن سنجیده خواهند شد. مهارت صحبت کردن در یک روز جداگانه و در قالب یک امتحان سه بخشی مورد آزمون قرار می‌گیرد و معمولا 15 دقیقه طول می‌کشد؛ اما امتحان 3 مهارت دیگر، چیزی حدود 2 ساعت و 45 دقیقه زمان نیاز دارد. نمره این آزمون از 9 سنجیده می‌شود و معمولا در دانشگاه‌های داخلی و خارجی، نمره 5.5 یا بالاتر مورد قبول است. در صورتی که می‌خواهید برای شرکت در آزمون IELTS آماده شوید، می‌توانید در دوره آموزش آنلاین آیلتس شرکت کنید.

آزمون تافل TOFLE

آزمون تافل هم درست مانند آیلتس، یک آزمون بین‌المللی است که برای ورود به مقطع دکتری در ایران و همه مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های انگلیسی زبان سرتاسر دنیا پذیرفته می‌شود. تفاوت آزمون تافل و آیلتس در نحوه برگزاری امتحان است؛ تافل بیشتر به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود و آیلتس حالت حضوری دارد. از سوی دیگر نحوه نمره‌دهی هم در این دو آزمون با هم متفاوت است؛ اما به صورت کلی همان چهار مهارت زبانی در تافل سنجیده می‌شوند و از نظر میزان سختی هم تقریبا با آیلتس برابری می‌کند.

آزمون MSRT، بهترین آزمون زبان برای دکتری وزارت علوم

شاید بتوان گفت که بهترین آزمون زبان برای دکتری که در ایران برگزار می‌شود، MSRT است؛ زیرا دانشگاه‌های زیادی آن را قبول دارند و سطح امتحان هم خیلی دشوار نیست. اگر در رشته‌های فنی مهندسی، انسانی یا علوم پایه تحصیل می‌کنید، زیرمجموعه وزارت علوم قرار می‌گیرید؛ در نتیجه برای گرفتن مدرک دکتری، می‌توانید در آزمون زبان MSRT شرکت نمایید. البته باید بدانید که MSRT تنها در دانشگاه‌های داخلی اعتبار دارد و نمی‌توانید از آن برای دریافت بورسیه از دانشگاه‌های خارج از کشور یا تحصیل در آنها استفاده کنید. در طی این آزمون 100 دقیقه‌ای، 100 سوال در اختیار شما قرار می‌گیرد که سه مهارت خواندن، شنیدن و گرامر را می‌سنجند. اینکه مهارت نوشتن و صحبت کردن از مواد امتحانی آزمون MSRT حذف شده است، آن را به آسان ترین مدرک زبان برای دکتری تبدیل کرده است. شما می‌توانید برای کسب آمادگی شرکت در این آزمون و نمره بالاتر از 50، در کلاس آمادگی آزمون زبان دکتری جهاد دانشگاهی اصفهان شرکت کنید.

آزمون تولیمو TOLIMO

به دلیل اینکه آزمون تولیمو علاوه بر سوالات تستی، پرسش‌های تشریحی را هم شامل می‌شود، نمی‌توان آن را به عنوان آسان ترین مدرک زبان برای دکتری معرفی کرد. این سوال تشریحی در واقع راهی برای سنجش مهارت نوشتاری داوطلبان است و معمولا 30 دقیقه زمان می‌برد. اما قسمت تستی 140 سوال دارد که بخش‌های گرامر، ریدینگ و شنیداری را شامل می‌شود و حدود 2 ساعت زمان برای آن در نظر گرفته شده است. بد نیست بدانید که تولیمو، تعداد شرکت‌کننده‌های بیشتری در مقایسه با MSRT دارد؛ زیرا هم موردقبول دانشگاه‌های وزارت بهداشت است و هم در دانشگاه‌های وزارت علوم پذیرفته می‌شود. حداقل نمره برای قبولی در این آزمون، 479 است و نمره بخش تشریحی هم به صورت جداگانه از 1 تا 6 سنجیده می‌شود. شما می‌توانید برای شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون تولیمو، با مرکز خواجو جهاد دانشگاهی تماس بگیرید.

آزمون MHLE، بهترین آزمون زبان برای دکتری وزارت بهداشت

بهترین آزمون زبان برای دکتری وزارت بهداشت، MHLE نام دارد که تنها در سطح داخلی اعتبار داشته و برای دانشگاه‌های بین‌المللی مورد قبول نیست. این آزمون 100 سوال را شامل می‌شود که در بخش‌های شنیداری، درک مطلب، لغات و گرامر طبقه‌بندی شده‌اند و به همین دلیل می‌تواند به عنوان آسان ترین مدرک برای زبان دکتری معرفی شود. باید بدانید که مدرک MHLE تنها دو سال اعتبار دارد؛ از سوی دیگر حدود 6 بار در سال برگزار می‌شود و پاسخ‌ها یک هفته پس از ثبت‌نام اعلام می‌شوند. یکی از قسمت‌های دوره‌های آمادگی آزمون زبان دکتری در جهاد دانشگاهی اصفهان، مربوط به آمادگی در آزمون MHLE است.

آزمون EPT، آسان ترین مدرک زبان برای دکتری

بهترین آزمون زبان برای دکتری دانشگاه آزاد، آزمون EPT نام دارد که شامل 85 سوال تستی از مهارت‌های درک مطلب، گرامر و واژگان می‌شود. با این اوصاف می‌توان گفت که آسان ترین مدرک زبان برای دکتری همین EPT است؛ زیرا مهارت‌هایی مانند شنیدن یا صحبت کردن و نوشتن در آن مورد آزمون قرار نمی‌گیرند. شما می‌توانید برای کسب آمادگی شرکت در این آزمون، در دوره آمادگی EPT در اصفهان شرکت کنید.

آزمون UTEPT

آزمون UTEPT تنها برای دانشگاه تهران و چند دانشگاه دیگر در سطح ایران معتبر است و به همین دلیل خیلی جامعیت ندارد؛ این آزمون از سمت مرکز آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران برگزار می‌شود و حداقل نمره قبولی آن، 60 از 100 است. اما اگر در رشته‌های انسانی در حال تحصیل باشید، کسب نمره 50 هم می‌تواند برای شما کافی باشد. از آنجا که دانشگاه‌های هدف این آزمون دامنه محدودی را در بر می‌گیرند، نمی‌توان آن را به عنوان بهترین آزمون زبان برای دکتری معرفی کرد.

معرفی آسان ترین مدرک زبان برای دکتری

آسان ترین مدرک زبان برای دکتری چیست؟

همان‌طور که گفتیم برای تعیین آسان ترین مدرک زبان برای دکتری باید به سراغ معیارهای سنجش خود بروید؛ اما به صورت کلی و با توجه به تجربه داوطلبان، می‌توان آزمون زبان EPT را به این عنوان معرفی کرد. زیرا تنها مهارت‌های درک مطلب و واژگان در آن سنجیده می‌شود و زمان تقریبا کوتاهی هم دارد. با این حال آیلتس و تافل در دسته آسان ترین مدرک زبان برای دکتری قرار نمی‌گیرند؛ زیرا این آزمون‌ها بر اساس معیارهای بین‌المللی سنجیده می‌شوند و از این نظر کسب نمرات بالا در آنها، نیازمند تمرین و تکرار زیاد است.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا ویژگی‌های آزمون‌های زبان مختلفی که برای ورود به مقطع دکتری در دانشگاه‌های متفاوت اعتبار دارند، مورد بررسی قرار دهیم. با این حال اگر می‌خواهید بدانید که بهترین مدرک زبان برای دکتری کدام است، پیشنهاد می‌کنیم که جدول زیر را بررسی کنید.

نام آزمون مدت‌زمان مهارت‌های مورد سنجش اعتبار در دانشگاه‌ها
آیلتس 3 ساعت (در طی دو روز) شنیدن، خواندن، نوشتن، صحبت کردن داخلی و خارجی
تافل 4 ساعت شنیدن، خواندن، نوشتن، صحبت کردن داخلی و خارجی
MSRT 110 دقیقه شنیدن، گرامر و درک مطلب داخلی (وزارت علوم)
MHLE 100 دقیقه شنیدن، واژگان و درک مطلب داخلی (وزارت بهداشت)
EPT 140 دقیقه واژگان، گرامر، درک مطلب و کلوز تست دانشگاه آزاد
تولیمو 160 دقیقه نوشتن، شنیدن، گرامر و درک مطلب کلیه دانشگاه های داخلی
UTEPT 100 دقیقه واژگان، گرامر، شنیدن و درک مطلب دانشگاه تهران

سوالات متداول

چه زمانی باید مدرک زبان دکتری را ارائه دهیم؟

به طور معمول مدرک زبان دکتری باید در زمان مصاحبه ارائه شود؛ اما اگر موفق به دریافت مدرک تا این زمان نشدید، پس از قبولی فرصت دارید که تا سال دوم مدرک را ارائه دهید. البته این زمان بسته به دانشگاه ممکن است تفاوت داشته باشد.

بهترین آزمون زبان برای دکتری از نظر هزینه کدام است؟

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارجی را ندارید یا نمی‌خواهید برای فرصت مطالعاتی به این کشورها سفر کنید، آزمونهای زبان داخلی برای شما گزینه بهتری هستند.

4.5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + یک =

نمونه گواهی پایان دوره های جهاد دانشگاهی